Ardıl Tercüme

Ardıl Tercüme

Farklı diller arasında çeviri yapılırken kullanılan yöntemlerden birisi de ardıl tercüme yöntemidir.  Bu yöntem tercüme yöntemleri arasında en sık olarak tercih edilen çeviri yöntemidir. Simultane çeviri yönteminden daha farklı bir yöntem olduğu gibi daha da klasik bir tercüme faaliyetidir. Bu yöntemde hata riski daha az olduğundan sıkça tercih edilmektedir. Eğer bir tercüman bu yöntemi çok sık olarak kullanmayı düşünüyorsa mutlaka yabancı dillere hâkim olması ve bu alanda son derece profesyonel olması gerekmektedir. Bu nedenle de ardıl tercüme faaliyetlerinde her zaman yüksek standartlara sahip tercümanlarla hizmet veriyoruz. Toplantı ya da konferanslar kısa, resmi ya da gizli olduğu durumlarda ardıl tercüme işlemlerinden yararlanılabiliyor.

Ardıl Tercüme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tercüme işlemleri arasında birden çok yöntem olsa da her yöntemin kendine has olan birtakım özellikleri bulunmaktadır. Tercümanlarımız çeviri esasında hangi yöntemi tercih ederse etsin mutlaka bu kurallara ve kaidelere uymak durumundadır. Ardıl tercüme yapacak olan tercümanlarımız bu konuda son derece uzman kişilerdir ve dil üzerinde tam bir hâkimiyetleri vardır. Genel olarak bu yöntem teknik konularda gerçekleşen toplantılarda kullanılmaktadır. Tercümanların bu aşamada yabancı dildeki teknik kavramları çok iyi bilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de tercümanlarımız toplantı ya da konferans öncesinde mutlaka toplantının konusu, sektörü ve bunlarla alakalı olan kelimeleri bir gözden geçirmek durumundadır. Konuşma esasında kelimelerin tam bir uyum ve akıcı şekilde aktarılması çevirinin sağlıklı yapılabilmesi için oldukça önemlidir.

Ardıl Çeviri Hangi Alanda Tercih Ediliyor?

Her tercüme işlemi farklı alanlarda kullanılıyor. Ardıl tercüme işleminin de kullanıldığı belli başlı alanlar bulunmaktadır. Bu tercüme faaliyetlerinden genelde uluslararası konferans ve toplantılarda, şirketlerin uluslararası görüşmelerinde, futbol takımlarının basın açıklaması sırasında yararlanılıyor. Tercümanlarımız bir masaya oturarak söylenen sözleri hiçbir kaynaktan yararlanma gereği duymadan direkt olarak hedef dile çevirir. Aynı zamanda birebir çeviri yapmak yerine kısa ve öz olarak anlatılmak istenileni de aktarma yolunu tercih edebilirler. Ardıl tercümenin diğer tercüme işlemlerine göre farlılıkları ve avantajları vardır. Tercümanlarımız da bu konuda oldukça başarılı olduklarından sorunsuz bir görüşme yapılabilmesi için en iyi şekilde yardımcı olmaktadırlar.